+38 (04744) 3-17-22, (04744) 3-20-63, (096) 220-46-94
Меню

Виховна година, яка приурочена «Міжнародному дню біорізноманіття»

22.05.2024 о 13:00 спільно з кафедрою екології та безпеки життєдіяльності на кафедрі біології відбулася онлайн-зустріч тематичної виховної години, яка була приурочеа «Міжнародному дню біорізноманіття» в Уманському національному університеті садівництва. Захід орієнтовано для студентів ОП «Магістр», «Бакалавр». До участі долучилися науково-педагогічні працівники та студенти й інших суміжних кафедр факультету плодоовочівництва, екології та захисту рослин – плодівництва і виноградарства, овочівництва, захист і карантин рослин.

Мета роботи: навчально-науково-виховна та просвітницька діяльність зі збереження біорізноманіття в Україні.

До участі були запрошені гості з наукових і навчальних установ України:

- Заіменко Наталія Василівна – директор Національного ботанічного саду імені М. М. Гришка НАН України, доктор біологічних наук, професор, член-кореспондент НАН України;

- Василюк Олексій Володимирович – співробітник відділу моніторингу та охорони тваринного світу Інституту зоології НАН України, голова і співзасновник громадської організації «Ukrainian Nature Conservation Group», еколог, зоолог;

- Шиндер Олександр Іванович – старший науковий співробітник відділу природної флори Національного ботанічного саду імені М. М. Гришка НАН України, кандидат біологічних наук.

- Чорна Галина Анатоліївна – кандидат біологічних наук, доцент кафедри біології та здоров’я людини Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини.

Олексій ВАСИЛЮК у своїй доповіді розповів про роботу Природоохоронної групи України та її діяльність зі збереження біорізноманіття в країні, створення природних парків та заказників національного значення; стан наукових досліджень, які не призупиняються і під час війни. Підняв питання з проведених досліджень відновлення біорізноманіття на «Каховському водосховищі» після його затоплення. Познайомив зі платформою «GBIF – the Global Biodiversity Information Facility – Глобальний інформаційний фонд з біорізноманіття», яка є міжнародною мережею та інфраструктурою даних, що фінансується урядами країн світу і має на меті надати будь-кому та будь-де відкритий доступ до даних про всі види життя на Землі.

 

 

Також Олексій Володимирович ознайомив усіх з платформою iNaturalist, яка є одною з найпопулярнішою в світі базою даних, що пов’язана з природою та допомагає ідентифікувати рослини і тварин. Наукова спільнота налічує більш ніж 400 000 вчених і натуралістів, які можуть допомогти дізнатися більше про біорізноманіття! Більш того, реєструючи свої спостереження та поширюючи їх, природодослідники створюють дані дослідницького рівня для науковців, які працюють, щоб краще розуміти та захищати природу.

Відмітив, що iNaturalist є спільною ініціативою Каліфорнійської академії наук (California Academy of Sciences) та Національного географічного товариства (National Geographic Society).

Поділився науковим міжнародним досвідом роботи природоохоронної групи України.

Наталія ЗАІМЕНКО – директорка Національного Ботанічного саду імені М. М. Гришка НАН України поділилася досвідом роботи наукових співробітників про роботу збереження природної флори в інтродукційних установах – ботанічні сади та дендропарки; міжнародним досвідом співпраці з установами країн Європи; участю наукового колективу у грантових програмах.

Тетяна МАМЧУР, доцент кафедри біології Уманського НУС, ознайомила учасників із знахідками чужорідних (інвазійних) видів у м. Умань та Черкаській області. Поділилася досвідом наукових спостережень як флори, так і фауни та їх оприлюднення до бази даних iNaturalist, а обґрунтовані дані знахідок було опубліковано спільно з науковцями-ботаніками України в фахових виданнях. Відмітила, що свій науковий досвід пов’язує з викладацькою діяльністю під час лекційних і лабораторно-практичних занять з дисципліни «Ботаніка. Систематика рослин», «Біологічний моніторинг», «Інтродукція та збереження рослинного і тваринного світу» для студентів спеціальності 091 Біологія, 201 Агрономія, 205 Лісове господарство, 206 Садово-паркове господарство.

Наукові знахідки рослин і студентів і власні фіксуються гербарними зборами, які поповнюють фонди гербарію (UM).


До обговорення долучилися науково-педагогічні працівники, зокерема доктор географічних наук, професор кафедри екології та безпеки життєдіяльності Сергій СОНЬКО, кандидат біологічних наук, ентомолог кафедри карантину і захисту рослин Святослав СУХАНОВ. Студенти ОП «Магістр» задавали запитання на які отримали ґрунтовні відповіді.

Організатори подякували гостям, побажали учасникам мирного неба, збереження біорізноманіття України та подальших цікавих зустрічей!

Тетяна МАМЧУР, доцент кафедри біології