+38 (04744) 3-20-63
Меню
Остання редакція: 24 листопада 2016

Наукові лабораторії

Особливо розширились на кафедрі біології наукові дослідження з відкриттям у 1990 році за наказом Державної комісії Ради Міністрів СРСР з продовольства і закупок в Уманському державному аграрному університеті проблемної лабораторії з вивчення дії гербіцидів в посівах сільськогосподарських культур. Науковим керівником лабораторії призначено доктора сільськогосподарських наук, зав. кафедри мікробіології, біохімії і фізіології рослин (а нині біології) академіка, професора Грицаєнко З.М. В 1991 році наукова проблемна лабораторія була передана в розпорядження Мінсільгосппроду України. Завданням проблемної лабораторії було глибоке дослідження біологічних процесів у рослинах і ґрунті, що лежать в основі формування урожайності, і в цілому, продуктивності сільськогосподарських культур, вирощуваних при комплексному застосуванні гербіцидів і біологічно активних речовин (регуляторів росту, мікробіологічних препаратів):

 

 

 • ріст рослин у висоту;

 • динаміка формування асиміляційної поверхні рослин;

 • динаміка нагромадження біомаси рослин;

 • вміст фотосинтетичних пігментів у листках;

 • анатомічна будова епідермісу листків та судинно-волокнистих пучків;

 • вміст сухих речовин у листках і стеблах;

 • динаміка чистої продуктивності фотосинтезу;

 • активність ферментативних процесів у рослинах та ґрунті;

 • передача спадкових генетичних ознак;

 • забур’яненість і структура посівів;

 • мікробіологічна активність ґрунту в ризосфері і міжряддях рослин;

 • поживний режим ґрунту;

 • азотний, вуглеводний, фосфорний обміни речовин у формуванні врожаю і його якості;

 • енергія проростання і схожість зерна з дослідних ділянок;

 • досліджується залишкова кількість гербіцидів у рослинах, репродуктивних органах і в ґрунті;

 • післядія різних груп гербіцидів у посівах с.-г. культур за різних умов застосування.

  Досліди проводяться в лабораторних, вегетаційних, польових і виробничих умовах, які приймає комісія вчених ВУЗу.

  Крім дослідів проблемної лабораторії від Міністерства аграрної політики та продовольства України кафедра проводить наукові дослідження за госпдоговірними тематиками з Державним підприємством міжвідомчого науково-технологічного центру „Агробіотех” Національної академії наук та Міністерства освіти, науки, молоді та спорту України (С.П. Пономаренко), Девід Клів, (Вашінгтон, США) та Приватного наукового виробничого підприємства „Агроенергетичні технології” (директор О.С. Адамчук , головний технолог – В.П. Притуляк).

  На основі фундаментальних теоретичних досліджень лише в 2011 році кафедрою біології під керівництвом академіка З.М. Грицаєнко сумісно із підприємствами „Агроенергетичні технології” та „Агробіотех” виконано впровадження новітніх технологій у господарствах Черкаської області на площі 31 тис. га, Вінницької – 25 тис. га, Київської – 5 тис. га, Одеської – 35 тис. га, Харківської – 32 тис. га, АР Крим – 30 тис. га. Це дало можливість виробничникам підвищити урожайність сільськогосподарських культур (пшениці озимої та ярої, ячменю, соняшнику, цукрових буряків) на 20-25%.

  У 2015 р. оброблено різними препаратами – від Емістим С до Біокомплекса АТ, Альтер, Аватар-1, Наноактиватор, БПКА та їх комбінацій на 20 тис. га озимого ріпаку (врожайність від 8 до 53 ц/га), на 45 тис. га озимої пшениці та озимого ячменю (врожайність від 18 до 122 ц/га), 23 тис га кукурудзи на зерно, 18 тис. га соняшника, 28 тис. га сої, по 3 тис. га гірчиці, віки, гречки.

 • Врожайність залежала від кількості обробок та препаратів, агрофона, засобів захисту рослин та погодних умов, але в порівнянні з контролем (без біологічних препаратів) врожайність формувалась більша на 60-124%. Препарати вносились виробниками та дистриб'ютерами – від інкрустації насіння до трьох-чотирьох обробок по вегетуючим озимим культурам.

  Найбільш активними виробниками, які застосовують АгроБіо Комплексні технології є: ТОВ "Інтерагро", ТОВ "Аграрні технології", група підприємств трьох регіонів України ТОВ "Краєвид-Інвест", ТОВ "Промінь-Агро," ПП "Поділля", СТОВ"Злагода", ТОВ "Оберіг-Інвест", АФ "Додола", ТОВ "Розкішна", ФГ "Родючість", СТОВ ім.. Кравченка, окремі підприємства Миронівського ХПП, ТОВ "Кернел", ТОВ "Ельдорадо", група підприємств НДІ СОЯ Полтавської області, група підприємств Івано-Франківської, Львівської та Тернопільської областей та ще більше сотні великих та малих сільськогосподарських підприємств, фермерських господарств та приватних підприємців всіх областей України. Також АБК застосовується в Казахстані, Білорусії та інших країнах зарубіжжя.

 

 

Останні новини

Всі новини