+38 (04744) 3-17-22, (04744) 3-20-63, (096) 220-46-94
Меню

Науковий гербарій Уманського НУС

Науковий гербарій Уманського національного університету садівництва (UM) – унікальне зібрання гербаризованих зразків, фонди якого представляють світове фіторізноманіття. Гербарій Уманського НУС формувався з 1844 року цілеспрямовано: шляхом збору рослин під час здійснення наукових експедицій, обміну між гербарними установами, за рахунок дарунків любителів природознавства, студентами під час опанування навчальних курсів з ботаніки, дендрології, лісівництва й ін. Фонди Гербарію Уманського НУС становлять науково-інформаційну базу університету для фундаментальних і прикладних досліджень.

 

 

Історичні колекції у фондах наукового гербарію (UM)

Гербарій до 2004 р. перебував у фондах кафедри ботаніки. З 2015 р. гербарій є науковим підрозділом науково-дослідної частини Уманського НУС і виконує функції ресурсного центру та центру колективного користування.

Гербарна колекція рослин поповнювалась і впорядковувалась упродовж багатьох років викладачами кафедри ботаніки В.А. Гаврилюком, Т.О. Кравець, С.П. Романщак, З.В. Геркіял. Колекції рослин були використані викладачами при написанні навчальних та наукових праць.

 

Гербарні збори наукового гербарію доцента Віктора Антоновича Гаврилюка.

 

У 2016 році Науковий гербарій УНУС зареєстровано в Index Herbariorum (New York) з ідентифікатором (акронім) – UM.

Відповідальним за збереження і розширення колекції гербарних зразків та науковим куратором Гербарію призначено кандидата сільськогосподарських наук, доцента кафедри біології Мамчур Тетяну Василівну.

Куратор Наукового гербарію УНУС (UM) Т.В. Мамчур, 2016 р.

Фонд наукового гербарію УНУС (UM) нараховує 27712 гербарних зразків (г.з.), який включає цілий ряд цінних зборів історичного (7725 г.з.), наукового (5435 г.з.) та навчального (17 448 г.з.) напряму.

 

Spirea х pachystachys

K. Koch

 

Spirea oblongifolia Ledeb.

 

Spirea opulifolia f. nana

Pall.

Дендрологічний гербарій з родини Rosaceae, колектор – учень училища, згодом викладач ботаніки, головний садівничий Царициного саду Юліус Робертович Ланцький

 

На сьогодні гербарій (UM) – це унікальне зібрання, яке є не тільки раритетом у своїй царині, але й продовжує бути цінним посібником з вивчення місцевої флори та флори України в її історичному аспекті.

Діяльність Наукового гербарію УНУС (UM) ведеться за напрямами:

- систематизація та інвентаризація гербарію судинних рослин;

- створення інформаційної комп’ютерної бази даних гербарію;

- створення гербарію з видів рослин Черкаської та суміжних областей, тематичних гербаріїв з плодових, лікарських, ефірно-олійних, декоративних та інших груп корисних рослин;

- використання матеріалів для забезпечення проведення наукових досліджень викладачами та студентами факультету агрономії; плодоовочівництва, екології та захисту рослин і лісового і садово-паркового господарства.

 

Студенти в лабораторних умовах оформляють свої гербарні збори

місцевої флори та м. Умані.

 

Гербарні зразки допомагають викладачам, аспірантам, студентам зі спеціальності 091 «Біологія», 201 «Агрономія», 202 «Захист рослин», 203 «Садівництво і виноградарство», 205 «Лісове господарство», 206 «Садово-паркове господарство» у науково-дослідній діяльності та навчальному процесі при вивченні курсу «Ботаніка», «Гербарна справа», «Дендрологія», «Лісівництво», «Квітникарство» та ін.

Кафедра біології проводить наукові заходи зі студентами, аспірантами, науковцями інших установ.

 

Історія заснування наукового гербарію (UM), який приурочено 175-річчю Уманського НУС. 

 

До дня української писемності і мови за сприяння Наукової бібліотеки університету провідний бібліотекар Наталія Михайлова зі студентами 31-а групи (куратор Кравченко В.С.) та студенти 11-б групи (куратор Мамчур Т.В.) долучились до оформлення рукописних гербарних етикеток чорнилом.

 

Історичні гербарні збори поповнилися сучасними студентськими та поповнили фонди новими тематичними гербаріями, які продовжили низку історії.

 

 

Морфологія суцвіть:

морква дика (Daucus carota) та таволга японська

(Spiraea japonica L.).

 

Морфологія квітки: петунія (Petunia), фаленопсис (Phalaenopsis), кореопсис (Coreopsis).

 

Гриби (Mycota): Оїдіум

(борошниста роса) винограду (Uncinula necator)

 

 

Pistia stratiotes L., зібрано р. Інгул,

м. Кропивницький.

 Chlorispora tenella L.

зібрано в смт Асканія-Нова, Чаплинський р-н,

Херсонська обл.

 

Myriophyllum verticillatum L., зібрано р. Босівка, с. Босівка Лисянського району

Черкаської обл.

Гербарні збори наукових експедицій – колектор Мамчур Т.В.

 

Проводяться ознайомчі екскурсії для учнів шкіл з метою профорієнтаційної роботи.