+38 (04744) 3-17-22, (04744) 3-20-63, (096) 220-46-94
Меню

МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ БІОЛОГІЧНОГО РІЗНОМАНІТТЯ

Щороку 22 травня світ відзначає Міжнародний день біологічного різноманіття, запроваджений 25 років тому Генеральною Асамблеєю ООН. Його мета – поглибити розуміння питань біорізноманіття та підвищити обізнаність про них.

Не могли оминути увагою цей день викладачі та студенти кафедри біології, тому чергове засідання студентського наукового гуртка присвячене питанням збереження видів живих організмів на Землі.

Із вступним словом виступила керівник гуртка Неля ЛЯХОВСЬКА, яка розповіла, що за розрахунками вчених кількість живих видів різних форм на Землі становить від 10 мільйонів до 14 мільйонів, з яких приблизно 1,5 мільйона тварин, 500 тисяч рослин, понад 100 тис. видів грибів, велика кількість різновидів бактерій були задокументовані, і більше 86 % ще не були описані. Проте, у звіті міжурядової науково-політичної платформи з біорізноманіття та екосистемних послуг, який був створений на основі 15 тисяч наукових та урядових джерел, опублікованих 145 експертами з 50 країн, йдеться про загрозу зникнення від 500 тисяч до 1 мільйона видів живих організмів, що населяють нашу планету. Досить скоро можуть зникнути  40 % видів амфібій, понад 33 % морських ссавців і рифоутворювальних коралів та щонайменше 10% від усіх видів комах. Основною причиною втрати біорізноманіття є діяльність людини. Загалом, від XVI століття через антропогенний вплив вже зникло щонайменше 680 видів біологічних істот.

Серед факторів, які спричинили таку ситуацію, – зростання більш, ніж удвічі населення планети за останні 50 років, що призвело до збільшення обсягів використання ресурсів (земель для сільськогосподарських угідь, води, надр, лісів, дарів моря тощо). Швидкий розвиток технічного прогресу, меліорація, браконьєрство, війни, прагнення людей до комфорту та безвідповідальне ставлення до навколишнього середовища спричинили величезну кількість токсичних викидів у атмосферу, водойми і ґрунти, парниковий ефект, руйнування усталених ареалів існування видів та харчових ланцюгів і вимирання деяких видів.  

Вчені вважають, що повернути втрачене поки не реально, але зберегти, хоча б, те, що є можливо, хоч і дуже складно. Для цього країнам світу вже сьогодні потрібно  переглянути сучасні принципи функціонування економічних систем та змінити свідомість людей як на політичному, так і на громадському рівнях, щоб уникнути катастрофічного майбутнього, яке може настати через 10-20 років. Адже скорочення біорізноманіття може вплинути й на життя людей, та навіть, зрештою, призвести до браку їжі.

Цікавими, інформативними, емоційними були виступи і презентації студентів. Анна ЛЮБЧЕНКО (41 б), староста гуртка, та Ілля ЧЕРНОУЦЬКИЙ (21 к-б) розповіли про рослини Червоної книги України, Наталія КОРНІЄНКО (41 б) навела приклади тварин, які людство втратило через своє жорстоке або недбале ставлення до них, та тих, які нині перебувають на межі зникнення. Також Наталія відзначила вплив війни, яка триває в Україні вже четвертий рік, на збереженість біорізноманіття, акцентувавши увагу на знищенні або руйнуванні заповідних зон, місць гніздування птахів, Каховського водосховища  та інших територій, на яких жили червонокнижні види тварин і рослин. Юлія МУРАВСЬКА (21 к-б) і Наталія ЧОРНОБРИВЕЦЬ розповіли про тварин Червоної книги України і тих, які охороняються на Черкащині.

Із заключним словом виступила Тетяна МАМЧУР, доцент кафедри біології, яка проінформувала студентів та викладачів про можливість взяти участь  у проекті: перший загальноукраїнський біобліц в межах ініціативи        «Збереження природної спадщини для LIFE в Україні», який дає можливість розширити і поглибити знання про різноманітність, ідентифікацію, ареали видів рослинного і тваринного світу, які ми зустрічаємо в різних локаціях.

Не будьте байдужі, бережіть природу, дайте шанс на життя рослинам і тваринам, щоб мати шанс вижити людям.

Неля ЛЯХОВСЬКА, старший викладач, керівник гуртка