Засідання науково-студентського гуртка на тему: «Лікарські рослини та їх використання»

22.09.2021 р. о 14.30 у гербарній кімнаті колектив кафедри разом зі студентами зі спеціальності 091 «Біологія» провели науковий студентський гурток на тему: «Лікарські рослини ботанічного розсадника та їх використання». Розглянули ряд питань – ботанічну характеристику, інтродукція, використання лікарських рослин. Підготовлено виставку лікарських рослин вирощених на ботанічному розсаднику кафедри біології Уманського національного університету садівництва, яка є навчально-практичною базою для вивчення біологічних дисциплін.

Роботу наукового гуртка розпочала її керівник викладач Неля Олександрівна Ляховська та представила студентів-учасників 1-3 курсів із підготовленими доповідями – Катерина Керніченко, Анастасія Волкова, Наталія Чорнобривець, Наталія Красовська. Студенти ознайомили присутніх із ботанічною характеристикою та використанням найпоширеніших видів рослин навчально-наукової бази кафедри – ботанічного розсадника

Загальний вигляд ботанічного розсадника з вирощування лікарських рослин

Звернули увагу на такі рослини: Алтея лікарська (Altheae officinalis L.), Буквиця лікарська (Stachys officinalis (L.) Trevis.), Вербена лікарська (Verbena officinalis L.), Гадючник звичайний (Filipendula vulgaris Moench.), Гісоп лікарський (Hyssopus officinalis L.), Головатень круглоголовий (Echinops schaerocephalus L.), Деревій звичайний (Achillea millefolium L.), Живокіст лікарський (Symphytum officinale L.), Козлятник лікарський (Galеga officinаlis L.), Ласкавець золотистий (Bupleurum rotundifolium L.), Лофант ганусовий (Agastache foeniculum L.), Маклея серцевидна (Macleaya cordata (Willd.) R.Br.), Марена фарбувальна (Rubia tinctоrum L.), Материнка звичайна (Origanum vulgare L.), Меліса лікарська (Melissa officinalis L.), Перцева м’ята (Mentha × piperita L.), Нагідки лікарські (Calendula officinalis L.), Оман високий (Inula helenium L.), Пижмо звичайне (Tanacetum vulgare L.), Родовик лікарський (Sanguisorba officinalis L.), Рута запашна (Ruta graxeolens L.), Чебрець повзучий (Thymus serpyllum L.), Чорнокорінь лікарський (Cynoglоssum officinаle L.), Шавлія лікарська (Salvia officinalis L.), Льон звичайний (Linum usitatissimum L.), Лаванда вузьколиста (Lavandula angustifolia Mill), Собача кропива п’ятилопатева (Leonurus quinquelobatus Gilib.), Пижмо бальзамічне (Tanacetum balsamita L.), Гінкго, гінкго дволопатеве (Ginkgo biloba L.), Чорнобривці розлогі (Tagetes patula L.), Звіробій звичайний (Hypericum perforatum L.), Перстач чагарниковий (Dasiphora fruticosa (L.) O.Schwarz), Чорнушка посівна (Nigella sativa L.), Злинка канадська (Еrigeron canadensis L.) та багато інших.

Наталія Красовська звернула увагу на лікарські деревні рослини, їх використання плодів з приготуванням ностоянок, мазей, чаїв, а також використання як плодових, декоративних рослин у житті людини.

Доцент Тетяна Василівна Мамчур ознайомила з підготовленими зразками лікарських рослин ботанічного розсадника кафедри біології, а також плодами цінних малопоширених плодових культур: Маклюра оранжевая (Maclura pomifera (Raf.) C.K.Schneid.), Шипшина звичайна (Rosa canina L.), Лимонник китайський (Schizandra chinensis Turcz.), Калина звичайна (Viburnum opulus L.), Аронія чорноплідна (Aronia melanocarpa (Michx.) Elliott.), Глід колючий (Crataegus oxyacantha L.), Хеномелес японський або айва японська (Chaenomеles japоnica (Thunb.) Lindl. ex Spach), Айва звичайна або а. довгаста (Cydonia oblonga Mill.), Горіх волоський (Juglans regia L.) та ін.

Також вона ознайомила із колекцією гербарних зразків рослин, які зібрано студентами на ботанічному розсаднику, в природних умовах околиць м. Умані та інших регіонів України та літературою.

До роботи наукового гуртка було запрошено директора Наукової бібліотеки університету Т.О. Кравченко та провідного бібліотекаря Наталію Василівну Михайлову, які розповіли студентам ознайомитися зі скарбницею знань – книгами бібліотеки. Н.В. Михайлова порекомендувала ознайомитися та попрацювати з літературою стародруків, якими керувались під час навчання учні училища та є історичними раритетами для сучасної молоді студентства. Книги з підібраними лікарськими рослинами, рецептами для чаїв як викладачів так і студентів-випускників. Так історично склалося, що база для підготовки майбутніх спеціалістів мала місце розвиватися різним напрямкам галузей і продовжується на сьогодні.

В обговоренні доцент Ірина Борисівна Леонтюк підтримала використання та цінність лікарських рослин, які містять ефірні олії та запропонувала більш отримати глибокі знання опанувати під час вивчення дисципліни «Біохімія». Тому наступна тема наукового гуртка запланована з розгляду використання ефірних масел у житті людини, біологічних і хімічних процесах і багато цікавих питань.

На завершення учасники наукового гуртка смакували фіточаї та варення приготовлене з різних плодів цінних вітамінних рослин студенткою 31-б Катериною Керніченко та співробітником Наталією Михайловою.