+38 (04744) 3-20-63
Меню
Остання редакція: 22 червня 2017

Співпраця українських науковців з американськими колегами в рамках спільного наукового проекту

 

 

 Однією з системних проблем вітчизняної вищої освіти та розвитку наукової діяльності є певна ізоляція українських вчених від світового наукового співтовариства, зокрема, через економічні чинники. Однак частково вона може бути вирішена самими вченими шляхом активної участі у грантових програмах.

Фонд цивільних досліджень та розвитку США (CRDF Global) – незалежна неприбуткова організація, яка сприяє міжнародному науково-технічному співробітництву через надання грантів, технічних ресурсів, проведення навчання та надання послуг. Програма спільних наукових проектів (CGP) CRDF Global сприяє розвитку співпраці між вченими з різних країн завдяки реалізації конкурсів рецензованих грантових досліджень. Програма сприяє створенню нових напрямків досліджень і розвитку нових дослідницьких можливостей для науковців із США та інших країн.

 

 Так, у минулому році було оголошено конкурс на отримання грантів CRDF Global за Програмою спільних наукових проектів (CGP) для спільних груп американських та українських дослідників, які працюють у галузі аграрних наук за наступними напрямками:

 

 • Сталий розвиток фермерства (управління земельними і водними ресурсами для запобігання погіршення стану довкілля від впливів промислового сільського господарства та/або підвищення стійкості посівів до зміни клімату та інших факторів навколишнього середовища).

 

 • Геномні технології в рослинництві (технології/ методи, які можуть поліпшити врожайність сільськогосподарських культур та позитивно впливати на підвищення екологічної стійкості сільськогосподарських земель).

 

 Ключовими цілями конкурсу було:

 

 • Підтримати високоякісні, інноваційні міжнародні дослідження спільних груп американських та українських дослідників в аграрній галузі;

 

 • Сприяти урізноманітненню зв’язків та контактів міжнародної наукової спільноти;

 

 • Встановити довготривале співробітництво між американськими та українськими науковими закладами.

 

 За результатами конкурсу гранти було присуджено чотирьом спільним групам американських та українських дослідників, що працюють у галузі агротехнологій. Зокрема, грант було присуджено науковому проекту за темою: "Технології вирощування покривних культур і засоби зондування для забезпечення стабільності виробництва кукурудзи та пшениці", авторами якого є доцент кафедри мікробіології, біохімії і фізіології рослин Уманського НУС Валерій Світовий та професор Мічиганського державного університету Олександра Кравченко.

 

 Реалізація грантової угоди всіма сторонами (Уманським НУС, Мічиганським державним університетом США та Фондом цивільних досліджень та розвитку США) розпочалася 15 лютого 2017 року. Весною 2017 року, ще до початку фінансування проекту, членами української команди дослідників за власний кошт було закладено відповідні дослідні поля, оскільки вже настали відповідні погодні умови. Зокрема, було знайдено підходящі за умовами дослідження земельні ділянки, придбано посівні матеріали, посіяно пшеницю, кукурудзу та сидерати, проведено технологічні операції по знищенню бур’янів та інше.

 

 У травні 2017 року за умовами грантової угоди науковці УНУС у складі керівника української команди дослідників — доцента кафедри мікробіології, біохімії і фізіології рослин Валерія Світового та аспіранта кафедри плодівництва і виноградарства — Олександри Полуніної відвідали Мічиганський державний університет (м.Лансінг, штат Мічиган, США).

 

 Метою поїздки було: обговорити методологічні підходи до експериментальних досліджень для пропонованих польових експериментів і визначити методи польових і лабораторних досліджень, які будуть використовувати команди науковців із США та України в ході реалізації проекту; навчитися застосовувати нано-біосенсорні інструменти і обговорити найкращі стратегії використання цих інструментів на користь проекту; відвідати дослідні ділянки Мічиганського університету з посівами, закладеними відповідно до умов проекту, та проаналізувати їх стан для порівняльного аналізу стану посівів на дослідних ділянках Уманського НУС.

 

 Під час виконання запланованих завдань науковці УНУС відвідали кафедру рослинництва, ґрунтознавства та сільськогосподарської мікробіології Мічиганського державного університету

 

 

 

Та взяли участь у зустрічі з професором Бредом Деєм у його науковій лабораторії.

Він презентував інформацію про наукові дослідження його лабораторії.

 

Українська група дослідників також зустрілася з постдокторантом Амі Баетсен-Янг, яка розповіла про нанобіосенсори та методику їх розробки і застосування.

 

 

Цікавою та змістовною була зустріч з турецьким вченим, працівником університету, який презентував свої дослідження, що проводить в лабораторії Бреда.

Постдокторант Міранда Хаус і  казахський вчений Єрлан Дутбаєв, який проходить стажування в університеті, навчили українських вчених користуватися девайсом PhotosynQ для визначення фотосинтетичної активності рослин.

 

Професор Карен Реннер ознайомила з технологіями вирощування кукурудзи, пшениці, сої, цукрового буряку в штаті Мічиган. З нею та Єрланом Дутбаєвим, який виступав у ролі перекладача, українські науковці відвідали типове фермерське господарство американської сім’ї, а також дослідну станцію Мічиганського університету, де мали змістовний діалог з її керівником та науковцями,

 

ознайомилися з технологіями дослідної справи на станції.

 

 

Змістовною і насиченою була зустріч з професором університету Олександрою Кравченко, керівником американської команди дослідників, яка ознайомила із ще однією дослідною станцією університету,

 

 

де закладено дослідні ділянки для цієї грантової програми.

Один з науковців ознайомив з польовими дослідженнями, які проводяться на  дослідній станції. Зокрема, розповів про пересувну лабораторію з новітнім обладнанням для  хроматографії газів, що виділяються з ґрунту. Таке обладнання дає змогу більш детально розрахувати баланс нітрогену та карбону в агроценозах і прогнозувати вплив різних технологій вирощування на парниковий ефект та зміни клімату.

 

Іншого дня асистент професора Андрій Губер показав свою лабораторію, яка використовується для досліджень в рамках грантової програми.

 

Під час відвідання університетської лабораторії з аналізу ґрунту науковці УНУС ознайомилися з використовуваними методиками аналізу.

 

 

 

 

 

Цікавою була зустріч з професором Ренді Беаудрy, який розповів про свої дослідження в галузі зберігання плодово-ягідної продукції.

У червні цього року співпраця українських та американських дослідників за грантовим проектом була продовжена під час візиту групи вчених Мічиганського університету до Уманського НУС.

 

 

Валерій Світовий,  доцент кафедри мікробіології, біохімії і фізіології рослин Уманського НУС